Pierwsza Komunia Święta
Informacje dla rodziców dzieci przygotowujących się do przyjęcia Pierwszej Komunii Św.
-
Najbliższy termin Pierwszej Komunii Św.: 12 maja 2019 r.
-
Obecność obowiązkowa na Mszy niedzielnej o godz. 9:00 oraz na próbach.
-
Spotkania z rodzicami odbędą się w terminach ustalanych na bieżąco.
-
Modlitwy (z podręcznika) zaliczają dzieci w szkole.
-
Stroje na Pierwszej Komunii: jednakowe dla dziewczynek oraz jednakowe dla chłopców.
-
Zakończenie ,,Białego Tygodnia’’ w piątek po Komunii św.
-
Akt chrztu dziecka trzeba dostarczyć do końca listopada (nie dotyczy dzieci ochrzczonych w naszej parafii).
Przygotowanie do I Komunii Świętej
Bezpośrednie przygotowanie do pierwszej spowiedzi i pierwszego pełnego uczestnictwa we Mszy św. następuje w trakcie lekcji katechezy w klasie III oraz spotkania w parafii, natomiast w obowiązku rodziców pozostaje przygotowywanie do tego wydarzenia ich dziecka już od samego urodzenia poprzez wspólną modlitwę, pacierz, udział w życiu liturgicznym parafii oraz Mszę świętą. Dziecko przystępuje do I Komunii Świętej w swojej parafii. Tylko w uzasadnionych sytuacjach może przystąpić do tego sakramentu w innej parafii po przedstawieniu pisemnej zgody z własnej parafii.
Dzieci przygotowują się do I Komunii św. przez cały rok. W realizacji tego zamierzenia pomaga program katechetyczny przeznaczony dla klasy trzeciej. Stanowi on pomoc w bezpośrednim przygotowaniu uczniów do spotkania z Jezusem w Eucharystii oraz sakramencie pokuty i pojednania.
Najświętszy Sakrament jest to prawdziwe Ciało i prawdziwa Krew Pana Jezusa. Jezus ustanowił Najświętszy Sakrament w Wielki Czwartek podczas Ostatniej Wieczerzy. Msza święta to Ofiara i Uczta Nowego Testamentu, w której Pan Jezus pod postaciami chleba i wina ofiaruje się za nas swojemu Ojcu i daje nam do spożycia swoje Ciało i Krew. W pełni uczestniczymy w Eucharystii poprzez wsłuchanie się w Słowo Boże, modlitwę, śpiew i przyjęcie Chrystusa Eucharystycznego.
Dzieci uczestniczą we Mszy świętej niedzielnej o godzinie 9:00 w czasie której, kierowane jest słowo do nich, a po zakończeniu liturgii przekazywane są bieżące informacje.
Do I Komunii świętej w etapie bezpośrednim mogą przygotowywać się dzieci III klasy szkoły podstawowej, ochrzczone (wymagane jest świadectwo chrztu), które uczęszczają na lekcje religii w szkole.
Rodzice dziecka w odpowiednim czasie składają „Deklarację Rodziców Dziecka Pierwszokomunijnego” podpisaną przez siebie na ręce proboszcza.
Dzieci przystępują do I komunii świętej w jednakowych strojach .
W białym tygodniu dzieci wraz z rodzicami uczestniczą w wieczornej Mszy Św.
Biały tydzień uwieńczymy pielgrzymką dzieci i rodziców do sanktuarium.
Dzieci mają obowiązek zdać poszczególne elementy katechizmu podstawowego. Zdawanie katechizmu rozłożony jest na poszczególne miesiące. Natomiast do końca kwietnia formułę sakramentu pokuty i pojednania.
Przy całym wysiłku wielu osób potrzebna jest w dużej mierze troska rodziców, dlatego zachęcam do utrwalania z dziećmi poznanych wiadomości, kontrolowania ich postępów w nauce oraz systematycznej pomocy w pamięciowym opanowaniu wskazanych modlitw.
Życie chrześcijańskie to nie tylko zbiór informacji o Bogu, ale przede wszystkim umiejętność nawiązania z Nim kontaktu. Ten fakt jest powodem troski parafii o uczęszczanie dziecka do kościoła, by I Komunia św. nie była jednorazowym wydarzeniem, podczas którego dziecko nie odróżnia opłatka od Ciała Chrystusa, by liturgiczne gesty nie były dla niego obce. Pełny udział trzecioklasistów we Mszy Św.- czyli I Komunia Święta - będzie ukoronowaniem wspólnych wysiłków rodziców, dzieci, duszpasterzy, katechetów i nauczycieli.